METODA WARNKEGO - wykorzystanie treningu słuchowego, wzrokowego i motorycznego w terapii dysleksji oraz zaburzeń przetwarzania słuchowego
- Szczegóły
Metoda Warnkego jest przeznaczona dla osób, które mają trudności w czytaniu i pisaniu, u których zdiagnozowano centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Jest dedykowana także dla dzieci z grupy ryzyka dysleksji lub dla osób, u których zdiagnozowano specyficzne trudności w uczeniu się, mających problemy z koncentracją uwagi, z rozumieniem dłuższych komunikatów werbalnych, zaburzeniami sensomotorycznymi oraz trudnościami w lateralizacji.
Andrzej Obrębski w publikacji „Protetyka słuchu”, w rozdziale pt. „Fizjologia i patologia słuchu” charakteryzuje zaburzenia ośrodkowego przetwarzania słuchowego (Central Auditory Processing Disorders, CAPD) jako te, które uwarunkowane są dysfunkcją części ośrodkowej układu słuchowego, a nie sfery poznawczej. W procesy ośrodkowego przetwarzania sygnałów werbalnych i niewerbalnych włączone są mechanizmy związane z uwagą, pamięcią i reprezentacją językową. Przetwarzanie słuchowe jest zdolnością ośrodkowego układu nerwowego do opracowania i wykorzystania do celów informacyjnych sygnałów słuchowych.
Polskie Towarzystwo Dysleksji wskazuje, iż dysleksja rozwojowa, to specyficzne trudności w uczeniu się czytania i pisania, któremu towarzyszą zaburzenia funkcji percepcyjno-motorycznych i ich współdziałania (integracji percepcyjno-motorycznej), funkcji językowych, pamięci (wzrokowej, słuchowej, ruchowej).Specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu ujawniają się dopiero w szkole, podczas gdy już w okresie przedszkolnym można zauważyć objawy, które cechują tzw. dzieci ryzyka dysleksji. Z dysleksją rozwojową mogą współwystępować m.in.:
- SLI – specyficzne zaburzenia języka.
- Zespół Aspergera – zaburzenia ze spektrum autyzmu.
- ADD i ADHD – deficyt uwagi, także z nadpobudliwością psychoruchową.
- Dyspraksja – zaburzenie związane z uczeniem się, planowaniem i przewidywaniem ruchu.
- Bogdanowicz w swojej książce pt. „Ryzyko dysleksji, problem i diagnozowanie” definiowała ryzyko dysleksji jako termin, który stosuje się wobec młodszych dzieci wykazujących wybiórcze zaburzenia w rozwoju psychoruchowym, które mogą warunkować wystąpienie specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu. Termin ten stosuje się również do uczniów, którzy napotykają na pierwsze, nasilone trudności w nauce – pomimo inteligencji w normie, dobrze funkcjonujących narządów zmysłu, właściwej opieki wychowawczej i dydaktycznej w domu oraz w szkole.
Trening metodą Warnkego, to skuteczna metoda terapeutyczna.
Założeniem Metody Warnkego, której twórcą jest Fred Warnke, jest oddziaływanie podczas treningu na zmysły wzroku, słuchu i motorykę ćwiczącego. Dziecko w trakcie treningu słucha i reaguje na bodźce dźwiękowe. Fred Warnke udowodnił, że jedną z najważniejszych przyczyn trudności w czytaniu i pisaniu, są zaburzenia przetwarzania słuchowego. Zaburzenia automatyzacji stanowią istotną przyczynę problemów rozwojowych.
Diagnoza Metodą Warnkego pozwala na sprawdzenie (w warunkach gabinetowych) 14 funkcji, które mają wpływ m.in. na naukę czytania i pisania:
- Próg kolejności wzrokowej.
- Próg kolejności słuchowej.
- Słyszenie kierunkowe.
- Różnicowane tonów.
- Synchroniczne wystukiwanie rytmu.
- Czas reakcji z wyborem.
- Rozpoznawanie wzorca częstotliwości czasu.
- Koordynacja oko-ręka.
- Czytanie pseudotekstów.
- Zdolność do krótkotrwałego zapamiętywania sylab.
- Selektywność percepcji.
- Spostrzeganie dynamiczne.
- Współpraca obuoczna.
- Literowanie wzrokowe.
W terapii dysleksji za pomocą Metody Warnkego stosuje się następujące treningi:
- Trening funkcji podstawowych.
- Trening lateralny.
Deficyty w przetwarzaniu spostrzeżeń redukowane są podczas treningu automatyzacji, który bazuje na pracy z sygnałami dźwiękowymi (materiał niewerbalny). Te formy terapii znajdują również zastosowanie w terapii zaburzeń sensomotorycznych (celem jest wspomaganie rozwoju psychoruchowego przez proces integracji odruchów wczesnodziecięcych).Metoda Warnkego umożliwia pracę z dziećmi już od 5 roku życia.
CIEKAWOSTKA
Dzieci z dysleksją są inteligentnymi uczniami, często maskują własne niepowodzenia i braki w zakresie czytania i pisania, dlatego warto wspierać je w rozwoju.
Wśród sławnych ludzi z dysleksją, można znaleźć tych ze świata show biznesu, polityki, muzyki czy kina. Jedną z wybitnych kobiet, u której zdiagnozowano specyficzne trudności w uczeniu się jest Salma Hayek. Jak podaje portal internetowy (www.understood.org), aktorka przyjechała do Los Angeles z Meksyku w wieku 25 lat i ledwo potrafiła odczytać znaki drogowe. Prawie nie mówiła w języku angielskim. W okresie szkolnym, zmagała się z dysleksją i wiedziała, że nauka nowego języka będzie dla niej wyzwaniem. Zawsze miała problemy z czytaniem, ale była dobrą uczennicą, szybko się uczyła. Zagrała w takich filmach, jak: „Desperado”, "Frida", "Samotne serca", „Dom Gucci”, czy w komediach pt.: „Po zachodzie słońca” oraz „Polubić czy poślubić”.
Opracowała: Anna Borucka
Przygotowano na podstawie:
M.Bogdanowicz, „Ryzyko dysleksji. Problem i diagnozowanie”.
- Badowska, „Jestem rodzicem dziecka z dysleksją”
F.Warnke, „Metoda Warnkego. Dysleksja stop”.
Edward Hojan, „Protetyka słuchu” redakcja naukowa.
www.ptd.edu.pl
www.biomed.org.pl
www.metodawarnkego.pl
www.mocdysleksji.pl
www.understood.org