mppp02

Miejskie Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu, na mocy porozumienia zawartego w dniu 10.05.2022 r. w Warszawie pomiędzy Ministrem Edukacji Narodowej a Prezydentem Miasta Opole, w  ramach realizacji Programu Rządowego „ZA ŻYCIEM” jako Wiodący Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy w mieście Opolu wznawia realizację zadania: Wieloaspektowa i kompleksowa pomoc niepełnosprawnemu dziecku w okresie od 0. roku życia do rozpoczęcia nauki w szkole oraz jego rodzinie.

Czym jest program „Za Życiem”?

Rządowy program „Za Życiem” ma na celu zapewnienie ogólnorozwojowego i bezpłatnego wsparcia dla dzieci niepełnosprawnych oraz zagrożonych niepełnosprawnością. Pomocą mogą zostać objęte dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności do czasu podjęcia przez nie nauki szkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia.

Wykwalifikowana kadra specjalistów prowadzi dla uczestników programu zajęcia rehabilitacyjne i terapeutyczne oraz zapewnia pomoc psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną – wszystko to dostosowane jest do indywidualnych potrzeb dzieci.

Kto może uzyskać wsparcie w ramach programu?

  • Dzieci od urodzenia do czasu rozpoczęcia nauki szkolnej, posiadające co najmniej jeden dokument potwierdzający niepełnosprawność lub zagrożenie niepełnosprawnością, tj.:
    • opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju;
    • orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
    • zaświadczenie lekarskie, potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, wydane przez specjalistę II stopnia lub specjalistę ginekologii i położnictwa lub neonatologii;
    • dokumentację medyczną lub/i opinie specjalistyczne wskazujące na zagrożenie niepełnosprawnością;
  • Dzieci uczęszczające do przedszkoli i żłobków na terenie miasta Opola, a w przypadku dzieci nieobjętych wychowaniem przedszkolnym – mieszkające na terenie Opola.

Jak zgłosić się do programu?

By zgłosić się do programu należy dostarczyć:

  • wypełnioną deklarację,
  • ksero dokumentów potwierdzających niepełnosprawność/zagrożenie niepełnosprawnością dziecka.

Druki do pobrania w zakładce.

Dokumenty można złożyć:

  • osobiście w sekretariacie Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu, ul. Powstańców Śl. 19,
  • drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Uwaga!

Zgłoszenie do programu nie jest równoznaczne z objęciem dziecka wsparciem terapeutycznym. W  przypadku, gdy liczba godzin do realizacji w danym roku określona w  porozumieniu z MEN jest niewystarczająca do objęcia wsparciem terapeutycznym wszystkich dzieci zgłoszonych do programu, pierwszeństwo skorzystania ze wsparcia mają dzieci do 5 r.ż., dzieci z  rodzin wielodzietnych, z  drugim dzieckiem niepełnosprawnym oraz dzieci w szczególnie trudnej sytuacji zdrowotnej. Brak możliwości zapewnienia zajęć może wynikać również z braku zgłoszenia się na realizatora programu specjalistów o wymaganych kwalifikacjach.

O zakwalifikowaniu się dziecka do programu poinformujemy Państwa telefonicznie lub/i drogą elektroniczną.