INSTRUKCJA WSPÓŁPRACY Z POGOTOWIEM PSYCHOLOGICZNYM DLA UCZNIÓW „ZIK”  
NA ROK SZKOLNY 2023/2024 

Oferta Zespołu Interwencji Kryzysowej: 

 1. Profilaktyka uniwersalna kierowana do wszystkich nauczycieli, uczniów i ich rodziców oraz pracowników placówek oświatowych, której celem jest zapobieganie ostremu przebiegowi różnego typu kryzysów, w tym szczególnie rozwojowemu kryzysowi adolescencji. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres mailowy: m.tTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 2. Interwencja kryzysowa – podejmowanie interdyscyplinarnych działań na rzecz osób i grup, które znalazły się w sytuacji nagłego kryzysu losowego (sytuacyjnego). Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 3. Postwencja, czyli profilaktyka zachowań, stanów bezpośrednio związanych z zaistniałą sytuacją kryzysową. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 4. 4. Możliwość indywidualnego spotkania z interwentem kryzysowym w siedzibie MCWE w Opolu przy ul. Powstańców Śląskich 19 każdego dnia w godzinach 8-17.
 5. Telefon kontaktowy Pogotowia Psychologicznego dla Uczniów opolskich szkół. Dostępny jest numer telefonu: 572 128403, który działa:

 

Tematy zajęć profilaktycznych dla uczniów: 

 1. Zachowania ryzykowne wśród dzieci i młodzieży - edukacja i profilaktyka. 
 1. Zdrowy styl życia. 
 1. Zrozumienie emocji i zarządzanie stresem. 
 1. Formy i rodzaje przemocy oraz sposoby jej przeciwdziałania. 
 1. Komunikacja w sytuacjach kryzysowych. 
 1. Bezpieczna asertywność. 

Zajęcia realizowane będą po wcześniejszym ustaleniu terminu, na terenie szkoły, która wyrazi chęć uczestnictwa. Każdorazowo zajęcia prowadzone będą przez dwóch specjalistów, ich odbiorcami będzie wyznaczona przez szkołę klasa 

 

 

Tematy prelekcji dla rodziców: 

 1. Dziecko w kryzysie – w jaki sposób rozmawiać i pomagać? 
 1. Zrozumieć swoje dziecko – warsztaty z komunikacji. 
 1. Hobby czy uzależnienie - rozpoznawanie zachowań nałogowych u dzieci. 
 1. Zaburzone role w rodzinie jako czynnik ryzyka.  

Prelekcje będą przeprowadzane po wcześniejszym zgłoszeniu grupy rodziców przez szkołę. Maksymalna liczebność grupy zależy od indywidualnych ustaleń pomiędzy MCWE a szkołą. 

 

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani powyższą ofertą, prosimy o kontakt mailowy. 

W zakresie: 

Wszelkie działania podejmowane przez zespół ZIK muszą być zatwierdzone przez Dyrekcję Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji, wobec czego w sytuacji wystąpienia nagłego kryzysu prosimy o kontakt na telefon Pogotowia (572 128 403) lub z sekretariatem pod numerem telefonu: 77 454 50 87.