Arty na stół" - seria wydarzeń w Galerii M
- Szczegóły
Serdecznie zapraszamy na wydarzenia związane z inicjatywą „Arty na stół”, które odbywać się będą w Galerii M Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji od 17 do 24 kwietnia 2024 r. Poniżej znajduje się szczegółowy opis i harmonogram spotkań tematycznych, udostępniony przez Wydział Sztuki UO.
Program towarzyszący wystawie, czyli „Arty na stół - jak się sprzedać?” skierowany jest do osób związanych lub planujących związać swoje życie zawodowe z branżą artystyczną, a także do szerokiego grona miłośników i miłośniczek sztuki. Szczególnie zapraszamy osoby studiujące, absolwenckie i wszystkie inne, które próbują odpowiedzieć na nurtujące pytanie „Jak się sprzedać?” Podczas zaplanowanych spotkań, razem z zaproszonymi gośćmi i gościniami, poruszymy kwestie dotyczące praw autorskich, pozyskiwania środków, umów, komunikacji z klientem czy instytucjami kultury. Przybliżymy również realia pracy, zarówno w branży komercyjnej, jak i kulturalnej.
Arty na stół – jak się sprzedać? Harmonogram
17.04 // 18:00 – Kup se / wernisaż wystawy
18.04 // 17:00 – Sztuka w instytucjach / spotkanie z Martą Miś
19.04 // 17:00 – Sztuka i prawo / spotkanie z Andrzejem Drzewieckim
20.04 // 16:00 – To zależy* / panel dyskusyjny z Patrycją Kostyrą, Katarzyną Mular, Markiem Szymczakiem i Łukaszem Rożańskim
22.04 // 18:00 – Arty przy stole #1 / premiera podcastu
23.04 // 17:00 – Jak żyć / panel dyskusyjny z Marią Bitką, Natalią Krawczyk i Ignacym Nowodworskim
24.04 // 17:00 – Kup se / finisaż wystawy oraz aukcja prac z Agnieszką Kanią
________
* „To zależy” odbędzie się na Wydziale Sztuki UO (ul. Wrocławska 4)
KRÓTKIE OPISY WYDARZEŃ
17.04 // 18:00 – Kup se
Sercem projektu „Arty na stół – jak się sprzedać?” jest wystawa w GALERII -m-, na której prezentowana jest twórczość osób artystycznych związanych z Wydziałem Sztuki UO. Miłośnicy i miłośniczki sztuki, odwiedzając wystawę, mogą zapoznać się z dziełami, na co dzień znajdującymi się w zbiorach internetowej galerii „Artów” (Instagram: arty.na.stol).
18.04 // 17:00 – Sztuka w instytucjach
Spotkanie z Martą Miś, kuratorką Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, która podzieli się z uczestnikami swoim doświadczeniem z pracy w instytucjach kultury. Opowie m.in. o galeriach sztuki, projektach, grantach i stypendiach artystycznych. Spotkanie poprowadzi Ewelina Muszalska animatorka kultury z Piekar Śląskich, koordynatorka projektu Młodosfera Kulturalna.
19.04 // 17:00 – Sztuka i prawo
Gościem spotkania jest prawnik Andrzej Drzewicki, który przybliży uczestnikom wydarzenia podstawy prawa autorskiego w odniesieniu do sztuk plastycznych. Poruszone zostaną takie kwestie jak zawieranie umów, udzielanie licencji czy przeniesienie praw autorskich – w ujęciu zarówno teoretycznym, jak i praktycznym.
20.04 // 16:00 – To zależy
Zaproszeni do otwartej rozmowy Patrycja Kostyra, Katarzyna Mular, Marek Szymczak oraz Łukasz Rożański to wkładowczynie i wykładowcy Wydziało Sztuki UO, a jednocześnie osoby od lat związane zawodowo z komercyjną branżą kreatywną. Podczas spotkania opowiedzą o urokach i trudach wykonywania swojej pracy.
22.04 // 18:00 – Arty przy stole #1
Premiera pierwszego odcinka podcastu „Arty przy stole”. Julia Brodziak z zespołu kuratorskiego GALERII -m- przeprowadzi rozmowę o branży tatuatorskiej z Michałem Sowiżdrzałem – tatuatorem w studio Invidia Ink, a także studentem opolskiego Wydziału Sztuki.
23.04 // 17:00 – Jak żyć
Panel dyskusyjny ze związanymi z opolskimi artystkami – Marią Bitką, Natalią Krawczyk oraz artystą Ignacym Nowodworskim. Każda z zaproszonych osób reprezentuje inny typ praktyki artystycznej, a owoce ich twórczości przybierają różne formy: od rzeźby, przez materiał wideo, po performans, który przestaje istnieć w momencie jego zakończenia. Podczas spotkania opowiedzą o realiach tworzenia sztuki niekomercyjnej oraz niematerialnej, próbując odpowiedzieć na pytanie „Czy z tego można wyżyć?”
24.04 // 17:00 – Kup se
Finisaż wystawy „Kup se” połączony z aukcją prezentowanych w GALERII -m- dzieł sztuki. Wydarzenie poprowadzi Agnieszka Kania, właścicielka Galerii Panaceum w Opolu.
Tekst i plakat: Wydział Sztuki UO