banner na stronę

Plakat entropia splotuZapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy „Entropia splotu”, które odbędzie się 28 marca 2025 r. o godz. 18:00 w Galerii M przy Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu.

 

Swoje prace zaprezentuje Aleksandra Gisges-Dalecka, – artystka interdyscyplinarna, kostiumografka, projektantka odzieży artystycznej i scenografka. Ukończyła kierunek tkanina artystyczna na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Absolwentka Politechniki Szczecińskiej na kierunku inżynieria materiałowa. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Polskiej Sekcji Tkaniny. Kuratorka i pomysłodawczyni Festiwalu Tkaniny w Szczecinie. Tworzy unikatowe dzieła w technikach malarstwa na jedwabiu, barwienia tkanin, rzeźby miękkiej i dzianiny. Inspiracje czerpie z podróży – doskonaliła swoje umiejętności u mistrzów tkaniny w Indonezji, Włoszech i Malezji.

Entropia splotu to opowieść o przekształcaniu chaosu w uporządkowaną strukturę, o napięciu między bezładem a harmonią. Proces twórczy ukazany jest jako gra sił – od swobodnie splątanych nici po starannie skomponowaną całość, w której każdy element znajduje swoje miejsce.

Punktem wyjścia dla twórczych działań Aleksnadry Gisges-Daleckiej są nieuporządkowane cząstki materii, które stopniowo układają się w spójne formy. Warsztat tkacki stanowi tu nie tylko narzędzie, ale fundament artystycznej wypowiedzi. Precyzja, dbałość o detal i mistrzowskie operowanie techniką nadają kompozycjom artystki wyrazistość, a zastosowanie monochromatycznej gamy barwnej podkreśla strukturę i fakturę tworzonych przez nią tkanin.

Wystawa ta to także eksperyment z formą – wyjście poza utarte schematy i poszukiwanie nowych środków wyrazu. Wytwarzane przez Gisges-Dalecką obiekty balansują na granicy sztuki użytkowej i autonomicznych dzieł, niekiedy wchodząc w dialog z przestrzenią i ludzkim ciałem. Scenograficzny charakter niektórych prac przywodzi na myśl teatralne rekwizyty, budując atmosferę gry i interakcji z odbiorcą.

Bogactwo detali, wrażliwość na materię oraz subtelne poczucie humoru sprawiają, że całość nie tylko angażuje wizualnie, ale też zaprasza do osobistych interpretacji. Entropia splotu to podróż przez proces twórczy – od surowego materiału po formę pełną życia, od swobodnego ruchu nici po uchwyconą w tkance chwilę.

Ekspozycję można oglądać do 24.04.2025 r.

Kuratorka wystawy: Julia Brodziak

Tekst: Wydział Sztuki UO