modn06

BANERzik

Flagi BloniePolska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. Stało się to na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach. Traktat ze strony polskiej podpisali: Leszek Miller – premier, Włodzimierz Cimoszewicz – minister spraw zagranicznych oraz Danuta Hübner – minister ds. europejskich.

Fakt ten poprzedziły długotrwałe negocjacje, które oficjalnie rozpoczęły się w marcu 1998 roku a zakończyły się 13 grudnia 2002 roku. Warunki przystąpienia naszego państwa do UE uzyskały społeczną aprobatę w referendum akcesyjnym, które odbyło się 7-8 czerwca 2003 r. Za przystąpieniem do Unii Europejskiej opowiedziało się 77,45 % głosujących przy frekwencji wyborczej 58,85%.

W wyniku przystąpienia do UE pozycja naszej ojczyzny umocniła się na arenie międzynarodowej, w znaczeniu politycznym i gospodarczym. Uczestniczymy we wspólnej polityce zagranicznej i razem z innymi państwami członkowskim dbamy o nasze bezpieczeństwo. Uzyskaliśmy także dostęp do największego rynku gospodarczego świata. Sprawdzianem naszego członkostwa było objęcie prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 r. oraz stanowisko Donalda Tuska przewodniczącego Rady Europejskiej (2014-19) i przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (2029-22).

Fot UEWarto dodać, że nauczyciele konsultanci naszego ośrodka wnieśli mały kamyczek do procesu integracji z UE. Współautorami wydanego w 2004 roku przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie pakietu edukacyjnego dla nauczycieli „Polska w Unii Europejskiej” byli Janusz Berdzik i Grzegorz Pielak.